ninja vulture guide

28. července 2018 v 8:15 | - Alison |  diary
Hello gals. Ozývá se z temných hlubin jeden scum, který tři měsíce nic nedělal, lol.

/love4eva je úžasná písnička, zkuste se se mnou hádat :D/

Oi, nastává neklidné období, kdy si my děti uvědomíme, že za měsíc, aka 4 týdny, začíná škola TT.

I když se to zdá hodně náhodně, chtěla bych se s vámi podělit o svých zkušenostech s prvním rokem střední školy, specifičtěji gymnázia. Poslední článek o škole jsem psala někdy v říjnu nebo listopadu či co, tak je zajímavé porovnat názory předtím a nyní. A letošní deváťáci - berte toto něco jako... ehm.... NINJA VULTURE guide. Yup. Prežít střední bez propadnutí není sranda. Musíte být jako ninjové, ale víc drsní :D

Děti, hlavně si neberte příklad z amerických filmů o střední škole, to je to nejhorší, co lze udělat (beze srandy!). Za prvé, americké a české školské jsou dvě totálně rozlišné věci. My, Češi, ho máme s prominutím o dost lepší, méně komlikované a víc uspořádáné. Za druhé, fakt byste nevěřili všem těm šílenostem, že jo? V těchto filmech je typické být "roztřídený" do takových skupinek lidí s podobnými zájmy... totální bullshit :D Potom se diví, proč se lidi přirozeně oddělují do "stád".

Nejdřív musím zmínit celkem podstatnou informaci: základka a střední jsou rozdílné, a to hodně. Nechte mě vyjmenovat pár věcí, které jsou na středních školách různé od té základní:

1.Na střední jste dobrovolně
Nejlepší a zároveň nejhorší změna. Je těžké si uvědomit, že jste tam opravdu dobrovolně a můžete si odejít, kdy chcete. Doslova.

2. Nikoho nic nezajímá
Myslím to vážně, jde to vidět na první pohled (obzvlášť na naší škole), aniž byste se s lidmi bavili. Na naší škole se vyskytují případy, kdy lidi chodí bos, oholí si celou hlavu (populární u mužů i u žen, možná trochu víc u žen) nebo nosí takový flek třpytek na tváři (???). Ale všichni jsou s tím v pohodě, nikdo si na nic nestěžuje a taky nikoho nic nezajímá.


3. Máte čas se zájmově rozvinout
Toto je nejvíc pozitivní výrok na seznamu :D Opravdu, dřív jsem na výstavy nechodila téměř vůbec a netušila jsem, kde bych mohla vynikat. Jenom za 10 měsíců se začali moje silnější stránky projevovat (v mém případě tedy přírodní vědy, minus biologie :D). Taky jsem si celkem oblíbila výtvarnou výchovu a začala se zajímat více hluboko v umění, nejen výtvarném. Ráda chodím do Rudolfina na výstavy - ne pro fotky, jako některé vrstevnice... mobil nechám vypnutý v tašce a pouhýma očima pozoruju výstavu, nad kterou má cenu se zamyslet. Je to fajn někdy zkusit.

4. Risk, že vás vyhodí za špatné známky
Heh, řítíme se opět do temnějších hlubin střední. Na některých gymnáziích propadnout nemůžete - protože vás předtím vyhodí. Ale to je spíše rarita. Co není raritou jsou propadající studenti. Co se dá říct, přístí budeme mít nové studenty z letosšního 2. ročníku...

5. Výrazný finační pokles na bankovním účtě
Toto se týká zejména škol bez jídelny. Po sedmi až devíti hodinách učení má hlad snad každý, hlavně ti, co nemají nic ke svačině (víte, co je trapný? Fakt, že některým pořád svačiny připravují rodiče). Naneštěstí, mám školu v centru, což je zlato pro obchodníky. Není nic lepšího než hladoví studenti se stravenkami.

6. Doopravdický nedostatek spánku
Ani nevíte, kolikrát se člověk musí vzdát spánku, aby dokončil seminární práci/rozbor/laborku. Ještě najít nějaké kopírování centrum s barevnou tiskárnou, která otevírá v 7 ráno a všechno je v pohodě.

7. Strach z vysoké školy/univerzity
Jednou vás napadne myšlenka, pokud plánujete vysokou: "Když to nezvládám teď, co budu dělat s vysokou?". Jeden akronym: RIP.

Samozřejmě tohle se liší, protože každá škola je tak trochu jiná. Snažila jsem se to sepsat trochu obecněji i ze zkušeností mých vrstevníků, jež si také právě prožili svůj první rok na střední.

Toto jsou jen příklady, zdaleka jich není tak málo. Teď se tedy nabízí otázka: jak přežít první rok školy? Od toho jsem tady :D Nabrala jsem pár zkušeností, jak svých, tak i starších, silnějších a moudřejších. A máte štěstí, že jsem tak ochotná a podělím se s vámi o ně :D

1. Ta doba před adaptačním kurzem je hororová
Pokud jdete na školu, která vaší třídě poskytne adaptační kurz na nebo dokonce před začátkem školního roku - važte si toho. Bohužel, moje škola se rozhodla, že počká dva týdny na adapťák, což vyústilo v čistý horor. Nikdo se s nikým nebavil a jen jsme tak divně čučeli na okolí. Sama jsem měla velké štěstí, protože jsem se tam znala se dvěma kluky, takže jsem nebyla až tak sama. Ale OH BOI lituju těch, kteří tam nikoho neměli. Uplynul zhruba týden, kdy jsem zjistila jména vsech holek (a pouze holek). Měly jsme totiž první tělocvik a po chvilce ohlušujícího ticha jsem nabrala všechnu kuráž, co v sobě mám (a že jí hodně není :D), a prostě se náhodně zeptala: "Jak se vlastně jmenujete?" Naštěstí to nikdo nepovažoval za divné a trochu se seznámily.

Tak, pokud někoho na nové škole znáte - běžte za ním. Je to to nejlepší, co uděláte. Lidi jsou sociální tvorové, je přirozené, že máme nutkání s někým být. Jestli máte adaptační kurz, jeďte na něj. Třeba já jsem tam dokonce zjistila existenci některých lidí ve třídě (po dvou. týdnech. :D). Opravdu se vyplatí někoho znát.

2. Setřete si peníze
Tohle je hlavně pro ubohé tvory, jako já, jejichž rodiče odmítají dávat kapesné. Vemte si, že potřebujete zaplatit za učebnice, sešity, jiné potřeby (hlavně kalkulačka je trochu dražší). Učebnice je nejlepší prodat pro nižší ročníky další rok, k tomu dodat nějaké laborky a eseje, aby měli "inspiraci" :D Tyto peníze si důkladně setřete, příští rok se vám budou hodit znova. Brigáda o prázdninách je taky řešením, ale z brigády mám pocit, že všechny vydělané peníze dám na vzdělání :D

Pro školy nemající školní jídelny (jako naše) - tady je stav nouze. Jestliže máme domov v blízkosti školy, problém nemáte v podstatě žádný. Potom jsou tady dojíždějící případy, které mají dvě možnosti. a) dát peníze na dražší jídlo, nebo b) budete hladovět po celou cestu domů. Upřímně, ráno nemám moc času, abych si připravila snídani A oběd na cestu. Buď jedno, nebo druhé. A když se konečně rozhodnu pro oběd, stejně ho sním cestou do školy :D Ovšem mám spolužačku, která bydlí o trochu dál, ale je ochotná vstávat ve 4 ráno a to jídlo si připravit. Odvážný případ.

3. Studujte doma, jak moc chcete
Není nějaký limit učení se, který musíte nutně splnit. Můžete se učit málo i hodně. Ono to dost záleží na vás. Ovšem, já bych do toho kecat neměla, protože moje snaha je nulová :D Učitelé mě nesnáší, kvůli mojí motivaci něco (ne)dělat. Nebuďte takoví, jsem špatný případ xD Ale tohle je ninja vulture guide, takže - buďte pilní, ale jen do míry, které chcete. A jestli nebudete studovat.... pár taháků nikoho nezabije (ehm, ehm), Popravdě jsem si v minulosti pár taháků napsala (protože dějepis je *cenzura*), ale nikdy jsem je nepoužila, nevím proč. Doteď mi leží v penále random papírky s jedním nebo dvěma slovy :D

V mém případě se doma nijak moc extra neučím (vlastně vůbec... ups), ale vždycky to nějak dobře dopadne :D Vysvědčení mám v podstatě dobré (průměr 1,1 - zatracený dějepis), takže si na moc nestěžuju. Osobně mi dělají víc problém humanitní předměty, protože většina z nich vyžaduje si věci zapamatovat a ne odvodit, což je podle mě špatný přístup. Ale budiž.

Prostě si dělejte, co chcete - správný vulture přístup :D

4. Ve škole jste dobrovolně, odejděte když chcete
Tohle se stalo JEN jednou, ale asi jsem tímto gestem docela mile překvapila. Byla hodina zeměpisu (další oblíbený předmět -_-), tuším někdy v zimě. Náš zeměpisář je něco, to vám řeknu na rovinu. Má spíše radikálnější osobnost. Zkráceně, otevřel diskuzi o lidských rasách, xenofobii a rasismu (tady už asi pochytíte, že je něco špatně). Názor našeho učitele je pravděpodobně názor, který jako dítě zaslechl v 50. letech od svých rodičů. Jelikož jsem asiat, měla jsem jistou nevýhodu. Tito učitelé jsou nejhorší, co můžete potkat, přeju, aby se vám to nestalo. Když mě KONEČNĚ nechal mluvit, naštval se. Dal mi možnost zůstat, nebo odejít. Já se tedy zvedla a odešla.

Pokud učitel otevře diskuzi, neměl by jí zavírat z důvodu, že nejde podle jeho plánu. Lidi můžou mít různé názory. Tento učitel by příští rok už neměl učit, kvůli stížnostem od spolužáků. Myslím si, že otázka lidských ras a vztahy mezi nimi by se mělo probírat, ale mít učitele rasistu je jiná věc.

5. Sluchátka a nabíječka jsou vaši nejlepší přátelé
Ať už cestou do školy, ze školy nebo i ve škole - sluchátka jsou v našich životech důležitá. Když ve vlaku nemám co dělat, tak jsem na mobilu a jsem si na hodinu a půl obstarala zábavu. Bez sluchátek si připadám, z nějakého důvodu, divně, když jsem sama. Snad nejsem sama :D Nabíječka je pro případy, když vám dojde baterka (wowow, nikoho by nepadlo). Většina škol má ve třídách zásuvky, takže to není problém. Také je dobrý si vzít knížku na čtení do školy, budete vypadat inteligentně a navíc jste zabavení.

6. Správné místo na sezení je všechno, co chcete
První krok je analyzovat, co vlastně chcete. Chcete se něco naučit? Druhá řada uprostřed třídy. Chcete být neviditelní? Předposlední řada u okna (aka moje místo :D). Když si najdete svoje místo, nebudete toho litovat. Nejlepší jsou lavice u oken, protože v létě na vás první dojde vzduch a někdy je koukání z okna i zábava :D

7. Když všechno selže, zkuste dávat pozor
Jestli vážně nemáte co dělat - dávejte pozor. Někdy je to i zajímavé a navíc si šphlnete u učitelů, když budete vědět správnou odpověď.

Welp, to je asi všechno, co bych napsala o střední škole. Jak jsem už zmiňovala - mnou se neřiďte, pokud nechcete být vulture scum :D

Páčko.
- Alison
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama