commuting by public transit

1. ledna 2018 v 8:00 | - Alison |  diary
/Pimtha je oficiálně můj avatar, který mě bude ve fotkách nahrazovat :D/

Jestli jste četli článek miracles in december, tak jistě víte, že dojížním. Ano, já, Alison, čestně dojíždím 2 hodin z mého domu až ke gymnáziu. To je moje daň za to, že mám sny :D Tenhle článek mi dost připomíná to klišé, kdy se vidlácká holka rozhodne, že chce být teoretickým fyzikem/chemikem.

Většinou jezdím trasou - 10 minut pěšky, 15 minut autobusem, hodinu a 5 minut vlakem vlakem, 20 minut metrem a dalších 10 minut pěšky. A ano, jsem ze 4 hodin cestování každý den unavená, jak by ne. A ještě k tomu být student kvalitního gymnázia (samo si říká, že je velmi prestižní :D) je ještě víc unavující. Snažím se v MHD neusínat, ale znáte to - někdy se to prostě nepovede. Hlavně když jsou večerní semináře a v 21:30 jsem nucená končit školu.

Myšlenka MHD je fakt hezká - levná doprava na delší vzdálenost. Rychlé i celkem efektivní. Ale samozřejmě má i MHD svoje nevýhody (a že jich je mnoho!). Berte na vědomí, že jezdím jen autobusy, vlakem (počítá se to do městské dopravy? :D) a metrem. V horším případě jedu i tramvají, ale to se stalo snad jen 2 krát za tu dobu, co chodím na střední.

Co se mi teda nelíbí na městské dopravě? Čtěte dále, milí čtenáři.

01. Zpoždění a zpozděnky

Ach, toto je snad nejčastější, co se stává. Autobusy v naší vesničce mají vždycky zpoždění, někdy dokonce i vynechají spoj. Když mají opravdu velké zpoždění, tak jsem nucená jet jinou a delší trasou (to mám potom ještě větší pozdní příchod než obvykle). Jestli máte štěstí a vaše autobusy jezdí mimo Prahu do Prahy, máte právo, aby vám řidič poskytnul zpožděnky. Co to je, ptáte se kultivovaní Pražáci? :D Jsou to takové lístečky, které se dávají studentům při zpoždění autobusů (většinou při zpoždění větším než 10 minut). Potom zpožděnku dáte profesorům a oni vám dají pozdní příchod jako omluvený. Takže zpožděnky = záchrana. Zpožděnky dávají i na vlaky, což je velice užitečné. Bohužel, neplatí na tramvaje, metra, a další PID. Smůla, měšťané.

Jednou (vlastně ne jen jednou, mnohokrát :D) jsem čekala na autobus ve své obvyklé době. Pořád jely autobusy opačným směrem. Tak si všichni na zastávce začali stěžovat jako co to má být. Kdyby jeli každý den, věděli by, že tohle je až moc časté. Po 15 minutách přijely 3 autobusy za sebou, všechny stejná linka (k nám jede jen jeden autobus). Je fajn si moct vybrat, jakým autobusem pojedete, ale dám vám radu: vždy jeďte tím prvním. Protože ty vzadu se většinou někde zatoulají v zácpách.

Taky se stalo, že mi prostě v zácpě došla trpělivost. To nám zrovna odpadla první hodina, tak jsem jela o dost později než normálně. A udělala jsem velkou chybu. Zácpa přes dvě vesnice až do Prahy - trčela jsem tam 30 minut (počítala jsem to). Požádala jsem řidiče o zpožděnku, a víte co on na to? Že mi jí nedá. ...
Abych to zkrátila - došla mi trpělivost, vstoupiula jsem o dvě zastávky dřív a prostě jsem to došla pěšky. Byla jsem tam o dost dřív než autobus v zácpě :D Dost blbé bylo to, že jsem na nádraží dojela zrovna, když začala hodina pro nás. V tuto chvíli si uvědomíte, že jste v pr- :D Na nádraží jsem jela random vlakem, který měl namířeno na Hlavní nádraží. Nevím, jak se mi to podařilo, ale naštěstí měl ten vlak zpoždění a podařilo se mi sehnat zpozděnku. Děkujeme vyšší moci, za tuto přidělenou laskavost.


02. "Skokani"

Jak říkal náš třídní učitel na základce: "Česko je jednička ve sportu skákání pod vlak.". Tohle není hezké, vím. Ale když vám zruší čtvrtku metra, není to sranda. Zrovna to se mi stalo, když jsem se vracela ze školy domů. Všude byly cedulky, že metro se uzavírá kvůli mimořádné události. Vůbec jsem nevěděla, jak se dostat domů, protože pěšky na nádraží se mi opravdu nechtělo. Nakonec jsem byla donucena jít na Hlavák pěšky, ale prosím - nikdy víc (Alison je totiž atleticky velmi nadaná).

Nějaký den po škole jsme šli s kamarádkou na metro. Tam byl nějaký dost ožralý chlápek, který řval: "VRAŽDA ZDARMA, JEN SI ŘEKNĚTE". Češi se smyslem pro černý humor se tomu zasmějí, ti hodní lidé na nás budou naštvaní :D

03. Přestupy

Dle mého názoru - přestupuju celkem dost mezi jednotlivými dopravami. Jestli jste něky byli na Václavském náměstí, jistě víte, že tam vede metro Můstek. Můstek je přestupní stanice mezi linkou A (zelená) a B (žlutá). Na Václavské náměstí vede jen linka A. Jestli vystoupíte rovnou z metra B, skončíte někde v neznámu. Proto lidi, co potřebují na Václavské náměstí a jezdí linkou B, musí přestoupit z linky B a linku A a až potom vylézt východem. Jinak je cesta až moc dlouhá a ztratíte při tom víc času než takhle debilně přestupovat.

Ještě lepší je, když máte na přestup málo času a musíte přejít přes celé nádraží, abyste se mohli dostat k metru. To je potom hodně sranda běhat v lodičkách, nedej bože v podpatkách. Na ples si pamatuju až moc dobře, kdy měl autobus opět zpoždění a my jsme tam měli být v přesně určený čas :D

04. Noční jízdní řád

Jestli taky bydlíte v takovém zapákově jako já, poslední bus vám taky jede dost brzo. Mně jede poslední okolo 21:30. Tak si asi dokážete představit, jak rychle jsem sprintovala z imatrikulačního plesu. Jelikož jsem musela být jenom na začátku, tak jsem dost rychle zmizela. Naštěstí jsem autobus stihla a dostala se domů (autobusem musím vždy, ať už jdu jakoukoliv trasou). V úvodu jsem psala, že někdy máme noční semináře, které končí právě ve 21:30, takže to se úplně super a miluju svojí školu. V takové situaci musím zvolit jinou trasu, vystoupit na zastávce dál od mého domu a jít o 10 minut déle než obvykle. Prosím, petici o prodloužení vysílání autobusů (nevím, jak to nazvat :D).

05. Spolu-cestující

Kolikrát se člověku stalo, že budou všichni spolucestující úplně v pohodě, potichu a nebudou vyrušovat při jízdě? Já osobně tedy ještě ne :D Vždycky je v autobusu ženská s kočárkem, která řve na idiče, jak otřesně řídí. Potom jsou tam mladší děti, kteří si myslí, že jsou drsňáci, a pouštějí nahlas nějaký těžký rap (asi tak těžký jako moje čivava). Senioři vkuse nadávající na dnešní generaci, jak je dneska všechno špatně. Málé děti řvoucí na svoje matky, protože jim nekoupily Kinder Surprise.

V autobusu potkáte spoustu lidí, jenže když jste ascoiální antisociál jako Alison, je jasné, že se s nikým moc neseznámíte :D

Ve vlaku jsou spolucestující možná ještě horší. Vždycky (slyšte - vždycky) je tam nějaký smradlavý ožralec/bezdomovec, kterého veprostřed cesty vyhodí z vlaku, protože neměl jízdenku. A jezdit s takovýhle člověkem v létě v osobáku kde se nedá otevřít okno...

06. Blbí řidiči

Znáte ten moment, kdy vidíte autobus přijíždět, řidič se na vás podíte jak super rychlostí drandíte k autobus a oni vám sprostě zavřou dveře a ujedou vám? Přesně tohle míním blbími řidiči. Prostě s nimi navážete oční kontakt, oni se usmějou a odjedou. Jak nemilosrdný musí člověk být, aby se stal řidičem?

Ještě existují řidiči, kteří se zpoždění snaží dohnat. Je to sice milé, že nechtějí, abychom přišli pozdě. Ale nikdy v životě jsem netušila, jak rychle autobusy můžou jet. Nápověda: hodně rychle. Jako bez srady. Ty nálepky, jak mají autobusy vzadu jako jejich maximální rychlost - moc tomu už nevěřím.

07. Revizoři

Představte si, že jdete pozdě do školy. Jste skoro venku z metra a BUM! Zastaví vás revizor a drží vás na 3 minuty. Než si sundáte batoh, najdete peněženku, najdete v ní doklad, zkontroluje a zase musíte všechno schovat zpátky. Zbytečná ztráta času, čím jste mohli dohnat zpoždění.

Asi se mi to jenom zdá, ale revizoři asi zastavují hlavně běžící lidi. Chápu, že to vypadá dost podezřele, ale nebudeme si to namlouvat - jakého revizora opravdu zajímá, jestli máte doklad nebo ne? Dostkrát jsem chodila okolo revizorů, kteří říkali: "Nic se neděje, ale příště si dávejte pozor!". A potom jsou tu revizoři, kteří nedají pokoj, dokud nerozdají pokutu. Třeba jednou se mi stalo, že jsem byla v metru a zrovna přišel revizor. Zkontroloval pár lidí. Poté narazil na člověka, který s sebou neměl žádný doklad. Dal pokutu 800 Kč (to je trochu dost, jestli se mě ptáte) a potom odešel. Ani nezkontroloval zbytek (což bylo asi tak tři čtvrtě vagónu) a prostě odešel :D Když dal pokutu, odešel. Co to má znamenat?

Nebo se občas stává, že ten bez dokladu se začne s revizorem hádat. Spolužačka mi vyprávěla, že zrovna někdy v tramvaji se pohádal revizor s chlápkem a skončilo to rvačkou. To je hezký konec :D Většinou se s revizory hádají jen opilí lidé, takže se tomu ani nejde divit.

páčko.
- Alison
 


Komentáře

1 Caitlyn Caitlyn | Web | 1. ledna 2018 v 13:04 | Reagovat

Dude, raz si tak idem na zástavku. Kým sa k nej dostanem, trvá to 10 min. A práve za 10 min mi ide prvý bus domov. Raz som doň skočila už fakt keď sa zatvárali dvere. Stihla som to, ale spolužiačka nie. Sme iba na seba kukli, mykli plecami a potom sa videli už len v pondelok :D(bol piatok).
Blbí cestujúci, to ani nepripomínaj. Dokonca aj takí dospelí sú odporní-nenechajú si sadnúť starších, ale mladím povedia aby staršieho pustili. Wtf dude. Keď chceš aby si dakto sadol, tak sa postavíš ty, nie?
Ono najhoršie je, že ja mám školu na kopci-spolu so 4 inými školami. Takže si predstav aké to je, keď ideme domov. Vždy plný bus. Vieš čo by bolo cool? Školské autobusy. Iba pre študentov, ako v Amerike. Ale asi by to nedopadlo ok, lebo máme autobusy čo sú označené ako študentské-a aj tak sa v nich vozia aj iní, nie len študenti. Život je ťažký. #životštudáka :D

2 Alison Alison | Web | 1. ledna 2018 v 15:57 | Reagovat

[1]: Všichni milujeme MHD, zejména autobusy.
U nás jsou taky školní autobusy, ale to potom zrušili, protože se tím vezli i jiné lidé :D Holt, americký systém se u nás nikdy moc nevydaří.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama